Winterbanden, altijd nuttig bij lagere temperaturen!
De Commissie van Bandenfabrikanten binnen FEDERAUTO (pneuband.be) verneemt tot haar verbazing dat dhr. Schouppe winterbanden enkel nuttig acht bij sneeuw, wat niet vaak voorkomt in België (de voorbije week en winters spreken dit zeker tegen, zie KMI).
Basis voor deze uitspraak is een rapport van het BIVV, waarin o.a. ook wordt gesteld dat een gewone band zelfs beter zou presteren op droge en/of natte ondergrond. Pneuband.be wenst sommige delen van dit rapport toch te nuanceren en te weerleggen.
De gemiddelde temperatuur in België van november tot maart (inbegrepen) is lager dan 7° C. Dit betekent ‘s morgens en ‘s avonds temperaturen rond het vriespunt of lager.
De afgelopen winters waren erg koud en er viel met name in 2009-2010 veel sneeuw (33 dagen). In 2010 werden in november al 6 sneeuwdagen geregistreerd, en op 18 december werden al 17 sneeuwdagen genoteerd, een absoluut record sinds 1945.
De consument raakt steeds vaker overtuigd van het nut van winterbanden om de eigen veiligheid, die van de passagiers en die van andere weggebruikers te verhogen tijdens de wintermaanden. De verhoogde vraag naar winterbanden weerlegt zeker de stelling dat deze enkel nuttig zouden zijn bij sneeuwval.
Dat bestuurders van wagens uitgerust met winterbanden roekelozer zouden zijn in het verkeer doet geen afbreuk aan het nut van winterbanden op zich.
Spijtig genoeg worden de termen winterband en sneeuwband hier door elkaar gehaald. Volgens het rapport van het BIVV zouden winterbanden alleen noodzakelijk zijn bij sneeuw of ijzel. Niets is minder waar.
De winterband is geen sneeuwband – zoals gebruikt in landen waar het lang en veel sneeuwt - maar een band die op alle punten beter presteert dan een zomerband wanneer de temperatuur daalt onder de 7° C (in onze streken gemiddeld tussen oktober en maart).
De voornaamste voordelen van winterbanden zijn een betere wegligging op droog en nat wegdek bij koude temperaturen, betere grip op sneeuw en ijs, en een verhoogde bestuurbaarheid van de wagen.
Een temperatuur van 7°C

Vanaf deze temperatuur en lager komen de kwaliteiten van een winterband volledig tot hun recht. Dit is te danken aan de speciale samenstelling van het rubber, waarin voornamelijk silicium - dat sinds de jaren ’90 gebruikt wordt – zorgt voor optimale prestaties. Het rubber van een zomerband verhardt door de kou, wat een invloed heeft op de grip. Het rubber van de winterband daarentegen is uitstekend aangepast aan lage temperaturen en behoudt daarom al zijn soepelheid en dus ook zijn grip. Zelfs als de temperatuur extreem daalt tot – 40° C.
Lamellen
De winterband heeft een speciaal profiel dat bestaat uit fijne lamellen. Deze geven niet alleen een verbeterde grip, maar ook een betere afvoer van water of natte sneeuw. Hierdoor is het profiel van een winterband veel meer geschikt om regen, sneeuw en vuil af te voeren dan het profiel van een zomerband.
Dit verkort de remweg (ca. 10 %) en geeft meer grip.
Studie BIVV
De leden van pneuband.be wensen te overleggen met het kabinet van Dhr. Schouppe en de diensten van het BIVV om het bewuste rapport te bespreken en op bepaalde punten met gegronde argumenten te weerleggen.
Winterbanden geen overbodige luxe volgens de mobiliteitssector
“Winterbanden zouden verplicht moeten worden,” zei Michael Reul van de Unie van Professionele Transporteurs en Logistieke ondernemers (UPTR) dinsdag in La Derniere Heure. “Het gebruik van winterbanden zou het verkeer vlotter laten verlopen en reizen onder moeilijke weersomstandigheden makkelijker omdat deze banden betere grip en kortere remafstanden bieden. Winterbanden zijn niet zo effectief als sneeuwbanden, maar door ze te verplichten zullen er alleszins veel minder voertuigen in de problemen komen,” zegt Ruel.
De Federatie van bandenfabrikanten maakt zich dan ook ernstig zorgen omtrent de studie van het BIVV rond winterbanden. "De verwarring rond winterbanden moet worden opgelost," zegt Gerrit Huysmans van Federauto. “Spijtig genoeg worden de termen winterband en sneeuwband vaak door elkaar gehaald. Veel weggebruikers denken dat winterbanden alleen noodzakelijk zijn bij sneeuw of ijzel. Niets is minder waar. De winterband is geen sneeuwband – zoals gebruikt in landen waar het hard en veel sneeuwt - maar een band die op alle punten echt beter presteert dan een zomerband wanneer de temperatuur daalt onder de 7°C" (in onze streken gemiddeld tussen oktober en maart).
“Winterbanden werden in het verleden vaak beschouwt als een commerciële stunt van de fabrikanten en handel .
In de praktijk tonen onafhankelijke testen met winter en zomerbanden belangrijke verschillen aan,” aldus Greet Willekens van Goodyear. “Op de website van VAB vindt u onafhankelijke testresultaten (waarbij geen merknamen worden vermeld) terug die duidelijk aantonen dat winterbanden tot 8 meter kortere remafstanden hebben op sneeuw en zelfs tot 11 meter bij ijzel! De Belgische automobilist is door de strenge winters de afgelopen jaren ook meer en meer overtuigd van de toegevoegde waarde van winterbanden, met name op het vlak van veiligheid en mobiliteit. De vraag is helaas vele malen groter dan het aanbod deze winter.”
Gedeelde verantwoordelijkheid.
“63.4% van de Belgen rijdt dagelijks met de wagen. Daarmee staan we op de derde plaats in Europa”, aldus Danny Smagghe van Touring. “Wij investeren elk jaar veel geld en tijd in de tests van winterbanden, samen met onze buitenlandse collega’s. Er zijn verschillen van het ene merk of type tot het andere, maar het algemene nut staat buiten kijf.
Ook wij krijgen tijdens de winter een pak meer oproepen voor ongevallen door winterse neerslag en Touring Verzekeringen behandelt steeds meer dossiers van ongevallen, die een enorme maatschappelijke kost vertegenwoordigen en de files alleen maar langer maken.
Touring is al lang overtuigd van het nut van winterbanden en we raden ze iedereen aan, of men nu veel of weinig rijdt. We moeten allemaal onze verantwoordelijkheid dragen voor de verkeersveiligheid. De overheid moet zorgen voor goed onderhouden, berijdbare wegen en de bestuurders moeten hun rijgedrag aanpassen”.
Ook Goodyear deelt deze visie: “Als je ziet met hoevelen we ons dagelijks op de weg begeven, dan besef je dat verkeersveiligheid een gedeelde verantwoordelijkheid is. Je voertuig en banden in veilige staat houden en je rijstijl aanpassen, is primordiaal. Recent onderzoek van Goodyear toont aan dat 43% van de automobilisten denkt dat het geen probleem is om met zomerbanden in de sneeuw te rijden als je maar voorzichtig genoeg bent, betekent dat een serieus gevaar. Winterbanden geven meer controle over het voertuig maar een aangepast rijstijl en vooral snelheid blijven aangewezen”
Remtesten*
| Zomerbanden | Winterbanden | Verschil | |
| Op sneeuw bij 50 km/uur | 43m | 35m | 8m |
| Bij ijzel aan 30 km/uur | 68m | 57m | 11m |
*Bron: VAB website
De Commissie van bandenfabrikanten binnen FEDERAUTO streeft een dubbel doel na:
- Zij voert nationale communicatiecampagnes om de (technische) kennis te verdiepen en het bandenbewustzijn te verhogen, zowel in de automobielbranche als in andere sectoren en bij het grote publiek.
- Zij verstrekt (technische) informatie aan en onderhoudt contacten met belangengroepen en instanties die op directe of indirecte wijze de regelgeving met betrekking tot banden tot stand laten komen.
